Як розпізнати булінг? Поради батькам!

Що таке булінг? Булінг – дії або бездіяльність учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, що вчиняються стосовно неповнолітньої особи внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Види булінгу:
фізичний (штурхани, бійки тощо)
економічний (крадіжки, пошкодження речей тощо)
психологічний (ігнорування, образи, ізоляція, шантаж, маніпуляція);
сексульний (образи сексуального характеру, погрози та відповідні жарти)
кібербулінг (приниження з використанням гаджетів та інтернету)

Причин, чому діти стають булерами (кривдниками) багато, про це ми докладно розповімо під час нашого тижневого флешмобу. Ніхто не народжується агрессором, це набута поведінка.

КЛЮЧОВА ОЗНАКА БУЛІНГУ – ПОСТІЙНІСТЬ ЗНУЩАНЬ

Тобто одноразове негативне глузування, одноразова бійка тощо, не є булінгом. Але якщо знущання має систематичний характер, то це вже можна кваліфікувати як буллінг.

Залежно від ситуації, існує дві або три сторони-учасниці булінгу: кривдник (булер), потерпілий (жертва) та спостерігачі (не обов’язкова сторона).

Булінг може мати наступні наслідки: психічна та та/або фізична шкода, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Кожна дитина має право на безпеку і на відчуття себе у безпеці. Особливо цього потребують діти, які постраждали або страждають від булінгу, а також діти, які стали його свідками. Як не дивно це може видатися, але потребують допомоги і самі булери (кривдники).

ОЗНАКИ БУЛІНГУ
Постраждалі діти відчувають пригнічення, можуть мати низьку самооцінку, проблеми зі здоров’ям, погані оцінки, суїцидальні думки, які можуть мати довготривалий ефект.
Свідки булінгу можуть відчувати страх, неспроможність діяти, почуття провини за бездіяльність, або навіть спокусу долучитися до булінгу.

Булери (ті, хто переслідує інших дітей) також потребують підтримки. Не всі кривдники мають очевидні проблеми з поведінкою. Деякі з них дуже добре соціалізовані, чудово спілкуються з вчителями та іншими дорослими, тому інколи важко повірити, що саме вони цькують інших дітей.

Як визначити булінг?
Існує чимало способів діагностувати булінг, які може застосувати вчитель, соціальний педагог чи шкільний психолог. Про ці методи ми розповімо в окремій статті.
А що робити батькам, які, зазвичай, не настільки залучені у шкільне життя, щоб спостерігати якісь проблеми безпосередньо. Тому батькам дуже важливо вчасно не пропустити тривожні сигнали, які можуть свідчити про те, що ваша дитина піддається булінгу. І це може зробити вдома будь-хто з батьків.